FIAKR - spolek emeritních Šlapeťáků

Novinky

Kam to bude, vašnosto?
20.3.2018

Ano, tak se jmenuje naše nové CD, které jsme před Vánocemi 2017 vypustili do světa!

Rádi Vám jej zašleme na dobírku za pouhých 250,- Kč plus poštovné, nebo si je můžeté ztáhnout na e-shopu Vivala:

https://www.vivala.cz/alba/225496/fiakr-kam-to-bude-vasnosto

Více
ZVLÁŠTNÍ VYDÁNÍ! ZVLÁŠTNÍ VYDÁNÍ!
8.3.2017

Dne 9.3. vyšel v časopise Sedmička o Fiakru velmi zajímavý článek. Samozřejmě v sekci "Ze světa hvězd" ;)
Tak neváhejte a spěchejte do trafiky. Prodej časopisu není věkově omezen (ani shora).

Více
Kytičky na zahrádce
9.7.2016

Náš basista Petr Kůs je jak známo plodným tvůrcem. Po sérii písní staropražských, které napsal většinou ještě pro Šlapeto (čest jeho památce) a poté co se přestěhoval na venkov a založil hospodářství, začal tvořit (možná pod vlivem TV Šlágr ;)) písně s hospodářskou tématikou. Nedávno se pochlubil dvojverším:

"Někdo má kytičky na zahrádce,
já mám dvě prasátka ve vohrádce."

No uznejte sami, není to úžasná básnická zkratka? 

Více
Povolání aktivních záloh
5.6.2016

Řemeslo staropražského umělce je náročné psychicky i fyzicky :) Ne, že bychom si ztěžovali; útěkem  před městskou policií s basou na rameni člověk může kondici jedině získat ;) Soustavné tahání "držtěk" však způsobilo,  že náš dvorní harmonikář Pepa má dočasně "dištanc". Povolali jsme proto aktivní zálohy. Mohu Vám tedy s radostí oznámit, že do odvolání bude roli akordeonisty v našem spolku vykonávat pan řídicí učitel Jan Jiterský, řečený Bodlák. Pepa bude v mezidobí zdobit naše umění dechovými nástroji, zejména klarinetem a "kakofonem" (kontrapunktální obdoba melofonu ;)). Přijďte se podívat a poslechnout. Rovněž sledujte naše Facebookové stránky https://www.facebook.com/fiakr.kapela

Více
Harfička
28.5.2015
Minulou sobotu jsme si v Borovnici vyzkoušeli, že hra na harfu se výborně hodí do našeho žánru. Přijďte si poslechnout.
Více
U Bodláka
17.8.2014
Včera jsme zažili nevšední zážitek na soukromé oslavě. Oslavenec si přál zahrát několik písní, které jsme nikdy neslyšeli. Nevím, jak se to stalo, ale všechny jsme mu v plném obsazení čistě zahráli. Tahle sluchařina, to je věc :)
Více
Prototyp
26.9.2012
Povídám: Pepo, Ty jsi prototyp univerzálního muzikanta!
Pepa: No, právě, že jsem jenom prototyp :-( ...
Více
Busking
2.9.2012

Víte, co je to busking (čti [báskin])? Ne, není to král autobusů, jak by se mohlo nezasvěcenci zdát. Tímto nepříliš vzletným názvem se v angličtině označuje pouliční umělecké vystoupení. "Busk" znamená podle slovíku hrát na ulici za peníze, "busker" je pak pouliční hudebník. My z branže bychom tuto činnost označili spíše přiléhavým názvem "veřejné holení" :-), tedy v angličtině "shaving" [šejvin], což je dle mého mnohem hezčí vyjádření.

V Praze byl po revoluci 1989 nestorem tohoto způsobu vystupování loutkoherec Pavel Kočí. Ve většině evropských metropolí je tento druh veřejné produkce běžnou součástí života města. U nás s tím bylo (ostatně jako se vším) spojeno složité byrokratické řízení.

Dne 21.2.2012 vydal pražský Magistrát pod vedením primátora Bohuslava Svobody v usnesení č. 183 doporučení, které umožňuje veřejnou pouliční produkci bez povolení úředních orgánů. VIVAT! Je však třeba doplnit, že se jedná pouze o doporučení, tady ne o závaznou legislativní úpravu. Zůstáváme tak věrni alibistickému charakteru našeho národa, který přesně charaktrizovali ve svých forbínách Werich s Horníčkem slovy: H: "Shakespeare byl, alespoň ja on to tvrdí, veliký básník" W: "Dojal jste mě, že jste zůstal Čechem." Takže je to stejně nakonec na těch soudruzích s fédrpušem:-( Doporučení platí na zkoušku do konce letošní turistické sezóny (rozumíme tomu tak, že poslední výlet do Prahy se bude konat na Silvestra :-)

 

Stojí možná za zmínku, že pod usnesením je spolupodepsán náměstek primátora pan Hudeček, tedy opět došlo k potvrzení antického úsloví "Nomen omen" (http://cs.wikipedia.org/wiki/Nomen_omen). Děkujeme Vám.

Takže vesele holme (milý Sherlocku)!

Více
Nová sloka v písni Já mám tramway novou
24.8.2012

Petr objevil novou sloku do písně Já mám tramway novou (na obecnou notu), která popisuje následky střetu našeho vozidla s přepravním prostředkem pana Františka Křižíka:

"Tuhle srazí babku, (ta tramway, pozn. redakce)
támhle starou šlapku,
do Fiakru vjede
kobylu přejede
jak dešťovou kapku"

Hned jsem ji zařadili do repertioru :-)

Více
Nové webové stránky kapely
24.8.2012
Můžeme se pochlubit zbrusu novými internetovými stránkami Fiakru. Vznikly díky úsilí a ochotě společnosti Solari.cz. Chteli bychom poděkovat zejména Ing. Tomáši Šapovalovi za skvělý a kvalitní výsledek práce.
Více